Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik Cerrahi günümüzde kadın hastalıkları başta olmak üzere birçok cerrahi alanda tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Halk arasında kapalı cerrahi olarak da bilinir. Hastanın daha kısa sürede iyileşmesi; diğer cerrahi yöntemlere kıyasla daha az ağrı hissetmesi gibi avantajlardan dolayı laparoskopik cerrahi hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Laparoskopik cerrahi, geleneksel cerrahi yöntemlerinden daha küçük kesikler kullanan bir ameliyat türüdür. İşlem adını, ucunda küçük bir video kamera ve ışık bulunan ince bir araç olan laparoskoptan alır. Jinekoloji uzmanı bunu küçük bir kesikten vücudunuza soktuğunda, bir video monitörüne bakıp içinizde neler olduğunu görebilir. Eğer günümüzde laparoskopik cerrahi kullanılmasaydı yine büyük kesiler ve daha uzun süreli iyileşme süreci gibi zorluklarla karşılaşabilirdik.

Laparoskopik Cerrahi Nerelerde Kullanılır?

Laparoskopik cerrahi genellikle karın içi ve pelvik bölge hastalıklarının tanı, tedavisinde kullanılmaktadır.

 •  Jinekolojide laparoskopi: Kadın üreme sistemini etkileyen hastalıkların incelenmesi ve tedavisi
 • Gastroenterolojide laparoskopi: Sindirim sistemini etkileyen hastalıkların incelenmesi ve tedavisi
 • Ürolojide laparoskopi: Üriner sistemi etkileyen hastalıkların incelenmesi ve tedavisi

Laparoskopik Cerrahi Nasıl Uygulanır?

“Laparoskopik cerrahi nasıl uygulanır?” sorusu hastalar tarafından oldukça merak edilen konulardandır. Genel anestezi altında yapılması nedeniyle işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz.

Laparoskopi sırasında cerrah karında bir ya da birden daha fazla küçük kesi açmaktadır. Bu kesiler, cerrahın laparoskopu, küçük cerrahi aletleri ve karın içine gaz pompalamak için kullanılan bir tüpü yerleştirmesine izin vermektedir. Bu işlem ile cerrahın incelenen bölgeyi net bir görüntü ile görmesi ve ameliyat etmesini kolaylaşmış olur. İşlem sonrası karın bölgesinden gaz verilir, kesiler dikişlerle kapatılır ve pansuman yapılır. Bir gece hastanede kalmanız gerekebilir ancak genellikle laparoskopi işleminin ardından aynı gün taburcu olabilirsiniz.

Laparoskopik Cerrahi Faydaları

Laparoskopik cerrahi faydaları nedeniyle oldukça fazla tercih edilen tanı ve tedavi yöntemidir. Laparoskopi faydaları;

 • Daha küçük yara izleri
 • Hastaneden daha çabuk çıkış süresi
 • Yaralar iyileşirken daha az acı hissetme
 • Daha çabuk iyileşme süresi
 • Günlük rutine ve aktivitelere daha erken dönüş

Şeklindedir. Örneğin geleneksel cerrahi ile yapılan rahim alma (histerektomi) ameliyatında iyileşme süreciniz 4 ile 6 hafta arasında olacakken; Laparoskopik rahim alma ameliyatı ile iyileşme süreciniz 2 ile 4 hafta arasında olacaktır.

Laparoskopik Ameliyat Sonrası

Laparoskopik ameliyat sonrasında, hastaneden taburcu edilmeden önce birkaç saat gözlem altında tutulmanız gerekebilir. Solunum ve kalp atış hızınız gibi hayati belirtileriniz yakından izlenecektir. Hastane personeli ayrıca anesteziye ya da ameliyata karşı herhangi bir olumsuz reaksiyon olup olmadığını kontrol edecek ve ayrıca uzun süreli kanama durumunuzu gözlemleyecektir.

Ameliyat sonrası hastaneden çıkışınız şu durumlar göz önünde bulundurularak değişiklik gösterebilir:

 • Genel fiziksel durumunuz
 • Kullanılan anestezi türü
 • Vücudunuzun ameliyata tepkisi.

Bazı durumlarda, bir gece hastanede kalmanız gerekebilir.

Laparoskopi ameliyatının ilerleyen günlerinde kesi yapılan bölgelerde orta derecede ağrı ve zonklama hissedebilirsiniz. Herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık birkaç gün içinde düzelmelidir. Laparoskopik cerrahi uygulayan jinekolojik onkoloji uzmanınız; ağrıyı hafifletmek için ilaç reçete edebilir.

İşleminizden sonra omuz ağrısı olması da yaygındır. Vücutta oluşan ağrı, genellikle cerrahi aletler için bir çalışma alanı oluşturmak amacıyla karnınızı şişirmek için kullanılan karbondioksit gazının bir sonucudur. Gaz, omzunuzla sinirleri paylaşan diyaframınızı tahriş edebilir. Aynı zamanda karın bölgenizde biraz şişkinliğe neden olabilir. Rahatsızlık birkaç gün içinde geçmelidir.

Genellikle bir hafta içinde tüm normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Laparoskopiden yaklaşık iki hafta sonra doktorunuzla bir takip randevusuna gitmeniz gerekecektir.

Laparoskopi ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli? Sorusunun cevabı ve daha sorunsuz bir iyileşme süreci sağlamak için yapmanız gereken bazı şeyler şunlardır:

 • Kan pıhtılaşması riskinizi azaltmak için mümkün olan en kısa sürede hafif aktiviteye başlamalısınız.
 • Normalde uyuduğunuzdan daha fazla uyumalısınız.
 • Bol giysiler giymelisiniz; kesi açılan bölgenin dar kıyafetlerle sıkıştırılmaması gerekmektedir.

Laparoskopi Ameliyatı Ne Kadar Sürede iyileşir?

Laparoskopi ameliyatı ile ilgili bilgi verdiğimiz kısımda da açıkladığımız gibi; “Laparoskopi ameliyatı ne kadar sürede iyileşir?” sorusunun cevabı genellikle 2 ile 5 hafta aralığında değişmektedir.

Laparoskopi Ameliyatı Ankara

Laparoskopi ameliyatı Ankara’ da kendi kliniğimde gerçekleştirdiğim bir prosedürdür. Laparoskopik cerrahi gerektiren kadın hastalıkları ve kadın kanserlerinin tanı ve tedavisinde sizlere pandemi sürecinde aldığımız önlemlerle Ankara’da bulunan kliniğimde hizmet vermekteyim.

 • Laparoskopik Miyom Ameliyatı Ankara
 • Laparoskopik Rahim Alma (Histerektomi) Ameliyatı Ankara
 • Laparoskopik Endometriozis (Çikolata Kisti) Ameliyatı Ankara
 • Laparoskopik Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ankara
 • Laparoskopik Pelvik Enfeksiyon Tedavisi Ankara
 • Laparoskopik Rahim Ağzı Yapışıklıkları Tedavisi Ankara

Prosedürleri ile ilgili bilgi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.