Laparoskopik Cerrahi Avantajları

Laparoskopik cerrahi avantajları nelerdir?” yazımızda sizlere, geleneksel açık cerrahiye göre çeşitli avantajlarla ilişkilendirilen minimal invaziv cerrahinin avantajlarından bahsedeceğim. Bu yazıyı okuduktan sonra Laparoskopik ameliyat tercih etmek için birçok avantajınızın bulunduğunu göreceksiniz.

Laparoskopik Cerrahi Avantajları 

Laparoskopik Cerrahi avantajları oldukça fazladır. Geleneksek açık ameliyatta, muayene ve ameliyat için içerideki dokuları ve yapıları incelemek, tedavi etmek amacıyla büyük bir karın kesisi yapılır. Laparoskopik işlemde ise karın bölgesinde, genellikle göbek deliği çevresinde yalnızca 1,5 cm uzunlukta olacak şekilde küçük bir kesi yapılır. Karın içerisi, karın duvarlarını genişletmek ve jinekolojik onkoloji uzmanının müdahale edeceği kısmı net bir şekilde görmesini sağlamak için karbondioksit ile şişirilir. Kesiden laparoskop olarak bilinen cihaz yerleştirilir ve karın içindeki organları, dokuları incelemek ya da tedavi etmek için kullanılır.

Jinekolojik onkoloji uzmanınız gerekirse, diğer küçük aletlere erişim sağlamak için daha küçük insizyonlar yapılabilir. Bu sayede hasarlı doku çıkarılabilir ya da biyopsi alınabilir. Ameliyat bittikten sonra karın içindeki karbondioksit dışarı atılır ve kesiler dikişlerle kapatılır.

Laparoskopik Cerrahi Avantajları Nelerdir?

Laparoskopik cerrahi avantajları açık cerrahiye göre bazı avantajları aşağıdaki gibidir;

  • Açılan kesi boyutu açık cerrahi için yapılan büyük boyuttaki kesiden çok daha küçük boyutta olduğu için ameliyat sırasında kanama riski azalmaktadır. Bu, kan kaybını telafi etmek için gerekli olan kan transfüzyonu olasılığını azaltır.
  • Daha küçük boyutta açılan kesiler, cerrahi sonrası ağrı ve kanama riskini de azaltır. Büyük boyutta bir kesi yapıldığında, dikiş bölgesi iyileşirken hastalar genellikle uzun süreli ağrı kesici ilaçlara ihtiyaç duymaktadır. Laparoskopik cerrahi ile ameliyat sonrası dikiş bölgesi çok daha küçüktür ve iyileşme süreci de çok daha az ağrılı tamamlanacaktır.
  • Daha küçük boyuttaki kesiler, ameliyattan sonra vücutta daha küçük bir iz (skar) oluşumuna da yol açar. Ameliyat yarasının daha büyük olduğu durumlarda, özellikle fazla kilolu ya da çeşitli hastalıklara (şeker, diyabet, tansiyon) sahip hastalarda oluşan skar dokusunun enfeksiyon kapma ve komplikasyona karşı daha savunmasız olma olasılığı daha yüksektir.
  • Açık cerrahiyle kıyaslarsak laparoskopik cerrahide iç organların dışarıdan gelen enfeksiyonlara maruz kalması önemli ölçüde azalır, bu sebeple ameliyat sonrası enfeksiyon riskini azaltır.
  • İyileşme süresi çok daha çabuk olduğu için, laparoskopik cerrahi sonrasında hastanede kalış süresi önemli ölçüde daha kısa olacaktır. Çoğu hasta aynı gün ya da ertesi gün taburcu olur ve rutin günlük yaşamlarına geleneksel cerrahi prosedürden çok daha hızlı dönebilirler.

Jinekolojide Laparoskopik Cerrahi Avantajları 

Jinekolojide laparoskopik cerrahi avantajları şu şekildedir: 

Daha Küçük Yaralar

Laparoskopik cerrahinin en büyük avantajı, ameliyat sonrası hastanın vücudunda sadece küçük bir iz bırakmasıdır. İleri teknolojinin kullanımı, laparoskopik cerrahiyi sadece küçük bir kesi ile başarılı kılarken, insan vücudunda minimum invazyon sağlayarak insizyonun yapılabileceği kesin bölgenin belirlenmesine yardımcı olur.

Düşük Kan Kaybı

Aşırı kan kaybı riski olduğundan, bir kişi geleneksel bir ameliyattan sonra kan nakli gerektirebilir. Öte yandan, laparoskopik cerrahi hastanın vücudunda küçük yara izlerine neden olur, bu da kan kaybı riskini azaltır ve sonuçta kan nakline ihtiyaç duyma olasılığı daha düşüktür.

Daha az acı

Ameliyat sonrası ağrı, birçok insanı ameliyat olmaktan alıkoyan ve sağlıklarını bozabilecek faktörlerden biridir. Laparoskopik cerrahi ile daha küçük kesiler daha az ağrıya yol açar. Bu tür bir ameliyat geçiren bir kişi, dikişler iyileşirken uzun süreli ağrı kesici ilaçlara ihtiyaç duymaz.

Kısa Hastane Kalışı

Geleneksel cerrahi, iyileşme için hastanede bir hafta veya daha uzun süre kalmayı gerektirir. Ancak laparoskopik cerrahi, hastanın hastanede en fazla 2 gece kalmasını kısıtlar.

Azaltılmış Enfeksiyon Riski

Özellikle obez hastalarda daha büyük kesi izleri, iç organlar dış kirleticilere maruz kalabileceğinden, onları enfeksiyon riskine yatkın hale getirir. Ancak minimal invaziv laparoskopik cerrahi daha küçük yara izlerine neden olur ve kişi enfeksiyonlara karşı daha az savunmasız hale gelir.

Daha Hızlı Kurtarma

Ameliyat olan her hasta bir an önce ayağa kalkmak ister! Geleneksel ameliyatların iyileşme süresi duruma göre 4 ile 8 hafta arasında değişmektedir. Öte yandan, laparoskopik cerrahinin iyileşme süresi sadece 2 ila 3 haftadır ve normal hayata çok daha erken dönülebilir.

Kadın kısırlığı, dış gebelik, yapışıklıklar, iç organ kanserleri, asit, fıtık, böbrek taşı, kistler, karaciğer hastalıkları veya endometriozis ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, ilgili doktor ameliyat olmanızı tavsiye ederse korkmayın. Büyük olasılıkla, sizi normal hayatınıza hızlı ve fazla acı çekmeden geri getirecek minimal invaziv bir laparoskopik ameliyat olacak!

Laparoskopik Cerrahinin Dezavantajları 

Laparoskopik cerrahinin dezavantajları bunu gerçekleştirmede yer alan pahalı ekipmanı içerir. Maliyet sınırlaması nedeniyle tüm hastane ameliyathaneleri bunu sunamaz.

Bir diğer önemli konu ise cerrahların bu yolla yapılabilecek pek çok ameliyatı yapabilmek için özel eğitim almalarının gerekliliğidir. Dr. Derman Başaran Jinekolojik Laparoskopik Cerrahi Ankara bölgesinde deneyimli ve profesyonel jinekolojik onkoloji uzmanıdır.

Ek eğitim ihtiyacı, laparoskopik cerrahların üç boyutlu ameliyat alanının tanıdık bölgesini iki boyutlu düz video görüntüsü üzerinde çalışmaya bırakmalarıdır. Geçiş kritiktir ve hassas dokuları tutarken uzun laparoskopik aletlerin etrafında hareket etmek için bir dereceye kadar pratik gerektirir. Bu geçici dezavantajlara rağmen, uygun eğitim ile cerrahlar bu ameliyat yöntemine uyum sağlayabilirler.

Son olarak, laparoskopi her zaman herkese uygulanamaz. Daha önce çok sayıda ameliyat geçirmiş bazı hastalarda vücutta o kadar çok yara izi olabilir ki güvenli bir ameliyat yapılamaz. Zamanla, devam eden laparoskopik araştırma ve geliştirme ile mevcut dezavantajların üstesinden gelinebilir.

Doç. Dr. Derman Başaran

Herhangi bir sorunuz mu var?

0312 466 28 28

Kategoriler

Laparoskopik Cerrahi Hakkında
Laparoskopik Cerrahi hangi hastalıkların tedavisinde tercih edilir?
Jinekolojide Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik Jinekoloji Ankara Hakkında

Detaylı Bilgi Almak İster misiniz ?